Jakie dokładnie prace wchodzą w zakres „wykończeniu pod klucz”? Oferty deweloperów w tym zakresie mogą się nieco różnić. Bywają mniej lub bardziej rozbudowane, jednak ostatecznie efekt jest ten sam. Dzięki „wykończeniu pod klucz” finalnie otrzymujemy mieszkanie gotowe do zamieszkania, praktycznie bez jakiegokolwiek nakładu pracy z naszej strony. Czy decydując się na zakup apartamentu, warto skorzystać z takiego rozwiązania i czego możemy się po nim spodziewać?
Krok po kroku
1. Pytamy o możliwość wykończenia mieszkania „pod klucz” już na etapie planowania zakupu mieszkania. Spotkanie z podwykonawcą rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli na szybkie ustalenie terminu rozpoczęcia prac, kiedy zostanie już sfinalizowany zakup mieszkania.
2. Porównujemy ofertę dewelopera z innymi. Upewniamy się, że ceny, jak i oferowany standard wykończenia, rodzaje materiałów itp. są dla nas atrakcyjne.
3. Dokładnie zapoznajemy się z umową. Upewniamy się, czy zawarto w niej informacje o postępowaniu reklamacyjnym oraz o czasie na usunięcie ewentualnych usterek. Dopiero kiedy umowa będzie dla nas jasna, czytelna i przede wszystkim korzystna, podpisujemy ją.
4. Wybieramy odpowiedni dla nas wariant wykończenia „pod klucz”, omawiamy swoje oczekiwania z projektantem.
5. Zatwierdzamy przygotowany projekt oraz wybrane materiały.
6. Odbieramy gotowy do zamieszkania apartament!
Atuty wykończenia pod klucz
Warto pamiętać, że decydując się na opcję „wykończenia pod klucz” oferowaną przez dewelopera, obowiązuje nas 2-letnia rękojmia. Oznacza to, że wszelkie potencjalne wady, które ujawnią się w tym przedziale czasowym, powinny być usunięte i naprawione przez wykonawcę.
Istotnym atutem tego rozwiązania jest niższe opodatkowanie. W przypadku usługi z montażem, wynosi ono 8% VAT. Co również istotne, spada ryzyko nieoszacowania kosztów – szanse na to, że finalna wycena nas zaskoczy, są bardzo niskie. Na dzień dobry wiemy już, z jakimi wydatkami powinniśmy się liczyć.
Kolejną zaletą „wykończenia pod klucz” jest większa elastyczność i dostępność wykonawców. Bardzo często deweloper pozwala ekipie budowlanej na wejście do remontowanego mieszkania znacznie szybciej, niż udałoby się to zewnętrznej firmie. Oznacza to, że możemy liczyć na sporą oszczędność czasu i ostatecznie szybszy odbiór gotowego do użytku apartamentu.
Wykończenie pod klucz oznacza również niższą cenę za materiały budowlane – zwyczajnie wiąże się to z inną ofertą cenową za surowce dla dewelopera niż dla przeciętnego Kowalskiego. Możemy również się spodziewać, że wybrane materiały są już sprawdzone i dużo trudniej spodziewać się tu błędu.
Podobnie jest z ekipą wykończeniową – nie są to przypadkowe osoby, ale sprawdzone, które dotychczasową współpracą z deweloperem udowodniły swoją terminowość oraz wysoką jakość świadczonych usług.
Kolejnym plusem jest minimalizacja ryzyka wystąpienia sytuacji, która coraz częściej ma miejsce na rynku nieruchomości. Mowa o firmach wykończeniowy wycofujących się z realizacji w ostatnim momencie ze względu na natłok innych zleceń czy podjęcie innego zlecenia za lepszą stawkę.
Minusy opcji „pod klucz”
Podstawowym minusem wykończenia pod klucz z pewnością jest znacznie ograniczona możliwość aranżacji mieszkania według własnego gustu. Decyzja o tym, gdzie ma pojawić się przyłącze czy gniazdko, nie będzie po naszej stronie, podobnie jak dobór materiałów. Większość deweloperów oferuje różne warianty tej usługi: standard, premium czy prestige. Oczywiście im bogatsza oferta, tym więcej możliwości, ale także wyższa cena , która może być zniechęcającym aspektem tego rozwiązania. Szacunkowo „wykończenie pod klucz” może kosztować nas średnio 15-20 procent więcej niż samodzielny remont.